Uśpienie

uspienieMarta Zaborowska, Uśpienie. Wydawnictwo Czarna Owca, 2013

„Z kliniki psychiatrycznej w podwarszawskim miasteczku ucieka psychopata. Dwa dni później w zagadkowy sposób zostaje zamordowana jego lekarz prowadząca. Sprawę bada detektyw Julia Krawiec. Prowadzone przez nią śledztwo obnaża kolejne tajemnice, jakie skrzętnie skrywają przed światem zarówno mieszkańcy miasteczka, jak i z pozoru niezaangażowani w sprawę pacjenci oraz pracownicy kliniki. Wysiłek Julii włożony w rozwiązanie tej skomplikowanej łamigłówki odbywa się kosztem jej prywatnego życia. Doprowadza to do poważnych komplikacji rodzinnych.

Kiedy pojawia się pisarski talent, należy to nagłośnić. Mówię więc głośno i wyraźnie: Marta Zaborowska, autorka „Uśpienia” jest wielkim talentem i nadzieją polskiego kryminału. Nic dziwnego, że trafiła do prestiżowej „czarnej serii”. Wielbiciele gatunku znajdą w „Uśpieniu” mroczną tajemnicę, świetnie wykreowany nastrój, nieustraszoną panią detektyw (z problemami), zaskakujące zwroty akcji, i do samego końca zastanawiać się będą, kto jest zabójcą, a kto tak naprawdę ofiarą. W tej powieści zagadka goni zagadkę, sekret kryje się za sekretem, nic nie jest tym, czym się wydaje. Uważaj! Jeżeli zaczniesz czytać, nie odłożysz tej książki, dopóki jej nie przeczytasz.

Jakub Winiarski, pisarz, red. nacz. „Nowej Fantastyki”

Marta Zaborowska – z wykształcenia politolog, zawodowo związana z jedną z międzynarodowych instytucji finansowych. „Uśpienie” jest jej debiutancką powieścią. Autorka pracuje obecnie nad kolejną książką z bezkompromisową detektyw Julią Krawiec w roli głównej.”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Ołowiany świt

olowianyMichał Gołkowski, Ołowiany świt. Wydawnictwo Fabryka Słów, 2013

„Zona – tajemnica, która wciąga, kusi i intryguje.
Jej historią jest świat współczesny. Jej dzieci to my.
Uniwersum S.T.A.L.K.E.R.a oczami Polaka – stara mleczarnia, martwy cieć, zapomniany kalendarz i wieża w środku lasu. Wchodzisz w to? Zresztą, już jesteś. Wszyscy jesteśmy – stalkerami. Dziećmi Sarkofagu.
Tutaj wrogiem jest zło, które może czaić się tuż obok, za naszymi plecami. Może przyjmować różne postaci, imiona i kształty; jednak najstraszniejszym, co możemy spotkać w Zonie – jest człowiek.
Wstaje nowy dzień. Czy przeżyjesz go – całym sobą?”

(żródło recenzji: www.merlin.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Niewidzialny most

niewidzialnyJulie Orringer, Niewidzialny most. Wydawnictwo Czarna Owca, 2013

Niewidzialny most to napisana z rozmachem opowieść o miłości wystawionej na ciężką próbę, o żydowskiej rodzinie, walczącej o przetrwanie oraz o trzech braciach, których łączy szczególnie silna więź. Amerykańska pisarka Julie Orringer kreśli przejmujący obraz Europy targanej wichrami historii. Z węgierskiej wsi przenosimy się do pełnej przepychu opery w Budapeszcie i modnych ulic Paryża, z zasypanych śniegiem Karpat do piekła obozów koncentracyjnych. Poznajemy poruszające losy rodziny rozbitej i ponownie zjednoczonej w najmroczniejszej godzinie wojny.

Jest rok 1937. Student architektury, Andras Lévi, przyjeżdża z Węgier na stypendium do Paryża. Zabiera ze sobą tylko jedną walizkę i tajemniczy list, który obiecał dostarczyć młodej wdowie, nauczycielce baletu Klarze. Pomiędzy Andrasem i adresatką listu wybucha wielka namiętność. Jednak ich związek pełen jest komplikacji, ponieważ kobieta skrywa mroczny sekret… W Europie rozpętuje się wojna i Andras trafia do obozu koncentracyjnego. Wspomnienia o Klarze dają mu siłę konieczną, by przetrwać w tej strasznej rzeczywistości. Jedynie nadzieja na ponowne spotkanie kochanki trzyma go przy życiu…

Powieść Niewidzialny most wydana została w Szmaragdowej Serii, ukazującej dzieje rodzin w trudnych, burzliwych czasach. Perypetie miłosne i dramaty historii splatają się tu, tworząc fascynujące wielowątkowe opowieści.”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

 

 

 

Mumia Dummie i grobowiec Achnetuta

mumiaTosca Menten, Mumia Dummie i grobowiec Achnetuta. Wydawnictwo Dreams, 2013

„Dummie jest przeszczęśliwy. Po pełnej wrażeń podróży znów jest w Egipcie, aby razem z Goosem i Klaasem odszukać grób swego ojca, faraona Achnetuta. Z entuzjazmem rozpoczynają poszukiwania. Ale po czterech tysiącach lat Egipt całkowicie się zmienił i nie sposób odnaleźć grobu Achnetuta. I na dodatek przydarza im się coś strasznego, przez co Goos i Dummie znajdują się w wielkim niebezpieczeństwie…
Kolejna zabawna, wzruszająca, lecz przede wszystkim trzymająca w napięciu opowieść o mumii Dummie.”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Magia jej oczu

magiaJayne Ann Krentz, Magia jej oczu. Wydawnictwo Amber, 2013

„Oboje są obdarzeni nieprzeciętną intuicją i naznaczeni bolesnymi wspomnieniami. Wspólnie zmierzą się z niebezpieczną zagadką i szaleńczą namiętnością… Magia jej oczu to wciągająca powieść Jayne Ann Krentz, amerykańskiej mistrzyni literatury kobiecej.

Gwen Frazier posiada niezwykły dar odczytywania marzeń sennych. Dzięki niemu rozwiązuje problemy emocjonalne pacjentów. Śmierć przyjaciółki i mentorki, Evelyn Ballinger, zmusza ją do powrotu do miasteczka Wilby w Oregonie. Napływają złe wspomnienia. Dwa lata temu na członków zespołu badawczego doktor Ballinger polował seryjny morderca. Teraz Gwen czuje, że śmierć Evelyn ma związek z tamtymi wydarzeniami… Prywatny detektyw Judson Coppersmith rozpracował niejedną zagadkę dzięki swojej umiejętności wyczuwania zbrodniczych intencji. Tylko on może pomóc Gwen. I tylko ona może uwolnić Judsona od uporczywie powracających koszmarów sennych. Judson musi jednak uważać, by nie odkryć przed tą piękną kobietą o złotych oczach wszystkich swoich sekretów. Nie jest to łatwe, zwłaszcza teraz, gdy seksualne napięcie staje się zbyt silne, by mu się oprzeć… ”

(źródło recenzji: www. merlin.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Pieśń o poranku

piesnPaullina Simons, Pieśń o poranku. Wydawnictwo Świat Książki, 2013

„Pieśń o poranku to poruszająca opowieść o miłości, zdradzie i trudnych życiowych wyborach. Larissa Stark ma wszystko, o czym tylko można zamarzyć – przystojnego, kochającego męża, trójkę wspaniałych dzieci i piękny dom na przedmieściach. Mogłoby się wydawać, że odnalazła się w roli przykładnej żony i oddanej matki. Jednak przypadkowe spotkanie z młodszym nieznajomym mężczyzną zupełnie odmienia jej życie. Larissa zaczyna kwestionować wszystko, w co do tej pory wierzyła. Zadaje sobie pytania, które wcześniej były nie do pomyślenia. Czy zdobędzie się na odważny krok w nieznane? Czy podąży za swoimi pragnieniami? Cokolwiek postanowi, ktoś zostanie zdradzony…”

Po części kryminał, po części romans, po części dramat rodzinny – jednym słowem idealna książka.
Daily Mail

(źródło recenzji: www.merlin.pl

Sprawdź dostępność w katalogu

Tina Turner

tinaMark Bego, Tina Turner. Wydawnictwo Dolnośląskie, 2013

„Tina Turner (ur. 1939) – niestrudzona woalistka obdarzona charakterystycznym zachrypniętym głosem. Karierę rozpoczęła ponad pół wieku temu od występów gospel. Sławę przyniósł jej duet z Ikiem Turnerem, z którym związała się też w życiu prywatnym. Choć ich toksyczne małżeństwo i głośne rozstanie zachwiało pozycją Tiny, dzięki wytrwałości i niezwykłej charyzmie udało jej się w wielkim stylu powrócić na szczyty list przebojów. Jako megagwiazda estrady i symbol seksu odniosła wiele sukcesów, a utwory takie, jak Private Dancer, The Best czy Typical Male do dziś rozbrzmiewają w audycjach radiowych na całym świecie. W tej zajmującej biografii Mark Bego przybliża czytelnikowi nie tylko kolejne etapy kariery scenicznej artystki. Poznajemy też jej dzieciństwo w stanie Tennessee, burzliwe małżeństwo zakończone spektakularnym rozwodem, a także życie Tiny jako matki”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

 

Zgoda na szczęście

zgodaAnna Ficner-Ogonowska, Zgoda na szczęście. Wydawnictwo Znak, 2013

„Choć życie wciąż nas zaskakuje, to tylko od nas zależy, czy pozwolimy szczęściu zagościć pod naszym dachem… Zgoda na szczęście, trzeci tom uwielbianej przez czytelniczki trylogii Anny Ficner-Ogonowskiej, to pełna ciepła, wzruszająca opowieść o przeciwnościach losu, nadziei i wielkiej sile miłości. Poprzednie części: Alibi na szczęście i Krok do szczęścia sprzedały się w nakładzie 170 000 egzemplarzy!

Hania, która dochodzi do siebie po traumatycznych doświadczeniach, wie już, że chce dzielić życie z Mikołajem. Lubi, gdy ukochany ją rozpieszcza – budzi czułymi pocałunkami i śniadaniem podanym do łóżka. Jednak tej parze przyjdzie zmierzyć się z kolejnymi wyzwaniami. Dramatyczne wydarzenia dotkną także ich najbliższych. Na szczęście wokół nie brakuje życzliwych osób, które gotowe są pospieszyć z pomocą, jak choćby ciotka Anna – pełna energii, a przy tym jakże troskliwa i wyrozumiała. Zawsze też można liczyć na nadzwyczajną w swej dobroci panią Irenkę, która w powieści „Zgoda na szczęście” odegra wyjątkową rolę… Jak Dominika odnajdzie się w nowej sytuacji? Czy Hania odważy się wyjawić przyjaciółce długo skrywaną prawdę, która może całkowicie odmienić ich życie? Czy Mikołaj wreszcie usłyszy i że cię nie opuszczę…?”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

 

Lech Kaczyński

lechSławomir Cenckiewicz [i in.], Lech Kaczyński. Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2013

Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005 to pierwsza naukowa biografia byłego Prezydenta Rzeczypospolitej, przygotowana przez grupę badaczy pod kierunkiem Sławomira Cenckiewicza. Książka skrupulatnie rekonstruuje kolejne etapy aktywności publicznej Lecha Kaczyńskiego: począwszy od udziału w warszawskim Marcu ’68, poprzez udział w trójmiejskim ruchu antykomunistycznym, roli w Wielkim Strajku 1980 r., aktywności w legalnej i podziemnej „Solidarności”, internowanie, udział w rozmowach w Magdalence i przy okrągłym stole, aż po działalność parlamentarną, pełnienie funkcji ministra stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ministra sprawiedliwości i prezydenta Warszawy. Jednak na początku czytamy o bogatej historii rodu Jasiewiczów i Kaczyńskich, losach Jadwigi i Rajmunda Kaczyńskich oraz dzieciństwie, dorastaniu i młodości ich ukochanych synów-bliźniaków: Lecha i Jarosława. W toku lektury poznajemy też wiele szczegółów z prywatnego życia Kaczyńskiego, jego kariery akademickiej i dorobku naukowego. Dzięki książce Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005 plotki i domysły na temat różnych aspektów biografii tragicznie zmarłego prezydenta powinny ustąpić sprawdzonej wiedzy naukowej opartej na badaniach archiwalnych, relacjach świadków i przekazach rodzinnych.”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Trochę większy poniedziałek

trocheKatarzyna Grochola, Trochę większy poniedziałek. Wydawnictwo Literackie, 2013
„W tomie Trochę większy poniedziałek Katarzyna Grochola porywa czytelników w literacką podróż pełną przygód, cudownych chwil, niespodzianek i życiowych wskazówek. Z przymrużeniem oka i całkiem na serio, z dużą dozą ciepła i wdzięku opisuje otaczający nas świat i spotykanych ludzi. Podpowiada, jak żyć w zgodzie z samym sobą, ukazuje magię codzienności, uświadamia nam, czym są bliskość i prawdziwa miłość. A przede wszystkim udowadnia, że nasze dziś i jutro zależą od nas, a szczęście jest na wyciągnięcie ręki.
Trochę większy poniedziałek to lektura na każdy dzień tygodnia, na każdy miesiąc, na każdą porę dnia i pogodę. Warto sięgnąć po tę książkę, kiedy jest dobrze, kiedy jest źle i tak po prostu, bez okazji, by poczuć, że życie jest piękne, choć wcale nie tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać…”

Tam, gdzieś na świecie, na pewno jest lepiej, cieplej, bezpieczniej. Może są większe możliwości, może bardziej cię szanują, można znajdziesz pracę i jeszcze wystarczy ci na życie i na mieszkanie i na samochód. Może twojej rodzinie tutaj będzie lepiej, bo jej pomożesz, Ale przecież tęsknota będzie zawsze wpisana w twoje życie. Bo każdy wybór eliminuje coś, czego nie wybrałaś. I może cię to trzymać do końca życia w okowach takiego „co by było gdyby”. Niech cię to nie truje.
Powodzenia, gdziekolwiek jesteś i cokolwiek robisz.

(fragment)

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Przypadek sprawił

przypadekBarbara Rybałtowska, Przypadek sprawił. Wydawnictwo Axis Mundi, 2013

„Życie zatacza krąg, a rodzinne historie kryją wiele tajemnic. Dramatyczne zdarzenia skłaniają Ewę, emerytowaną architekt, żonę sławnego reżysera, do wspomnień na temat dramatu z jej młodości – tajemniczej śmierci starszej siostry, Joanny. Ewa rozpoczyna wędrówkę jej śladami. Postaci sprzed lat i niektóre wątki ich życia widziane w nowym świetle okazują się mieć zaskakujące znaczenie w rozwiązaniu tajemnicy. Poznajemy warszawski światek artystyczny sprzed 1970 roku, historię rodziny z czasów drugiej wojny światowej, wspomnienia o radosnym wypadzie obu sióstr z PRL do krajów na południe Europy, przyglądamy się przemianom ustrojowym w Polsce. Czy w scenerii pięknych jezior mazurskich, zagadka sprzed lat znajdzie w końcu rozwiązanie…”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Gdzie jest wydra?, czyli Śledztwo w Wilanowie

gdzieDorota Sidor, Gdzie jest wydra?, czyli Śledztwo w Wilanowie. Wydawnictwo Dwie Siostry, 2012

„Pasjonująca gra książkowa osadzona w czasach Jana III Sobieskiego. Pokieruj
śledztwem w królewskiej rezydencji, by odnaleźć zaginioną ulubienicę króla!
W pałacu w Wilanowie szykuje się wielka uczta: król Jan III Sobieski obchodzi imieniny. Ale zamiast się cieszyć, rozpacza! Jego ulubienica – oswojona wydra – zniknęła bez śladu. Pomóż królowi ją odnaleźć! Dołącz do czwórki młodych detektywów i pokieruj śledztwem. Czy zdołasz rozwiązać zagadkę, nim zjadą się imieninowi goście?

Gdzie jest wydra? to pasjonująca książkowa gra osadzona w czasach króla Jana III Sobieskiego. Jej fabuła została zainspirowana autentyczną historią słynnej oswojonej wydry, znanej z pamiętników Jana Chryzostoma Paska.
Interaktywna opowieść wciąga, bawi i w atrakcyjny sposób przekazuje dzieciom wiedzę o królewskiej rezydencji w Wilanowie, jej mieszkańcach i gościach oraz ich zwyczajach.”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Cafe Auschwitz

cafeDirk Brauns, Cafe Auschwitz. Wydawnictwo Akcent, 2013

„Akcja powieści Dirka Braunsa dzieje się współcześnie w Polsce i w Niemczech. Urodzony w NRD młody nauczyciel niemieckiego i historii w niemieckiej szkole w Warszawie (porte-parole autora) staje się świadkiem wspomnień i wykonawcą zaskakującej ostatniej woli przypadkowo poznanego Janusza, byłego więźnia KL Auschwitz. Ich spotkanie w warszawskiej kawiarni staje się punktem wyjścia dla ciągu sensacyjnych wydarzeń obfitujących w zaskakujące zwroty akcji. Kompozycja sprawia, że utwór czyta się jak powieść sensacyjną. Autorowi udaje się unikalna sztuka wielowymiarowego przedstawienia i swoistej próby weryfikacji autentyczności sylwetek, poglądów, losów i teraźniejszości katów i ofiar na tle szkiców współczesnej Polski i Niemiec. Powieść jest znakomitą próbą ujęcia istotnej dla Polski i Niemiec tematyki także przez pryzmat codziennych zdarzeń – bez koturnów i śladów kiczu niemiecko-polskiego pojednania„.

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Zegarek z różowego złota

zegarekRichard Paul Evans, Zegarek z różowego złota. Wydawnictwo Znak, 2013

„Czy zaznajemy szczęścia jedynie po to, by wkrótce obawiać się, że nas opuści? „Zegarek z różowego złota” Richarda Paula Evansa to poruszająca opowieść o miłości i przyjaźni silniejszych od lęku o własne życie. Przenosimy się do Stanów Zjednoczonych z początku XX wieku. W fascynujące czasy, gdy powstają wielkie fortuny i szanowane amerykańskie rody, ale panuje też ogromna niesprawiedliwość społeczna.

Gdy David poznał MaryAnne, był pewien, że spotkał wreszcie kobietę swojego życia. Ten wieczny kawaler zaczął marzyć o małżeństwie i własnej rodzinie. Nawet jego ukochane zegary, które od dawna kolekcjonował, przestały już być dla niego takie ważne. Wreszcie przyrzekł MaryAnne, że nigdy jej nie opuści i będzie z nią na dobre i na złe. Nie podejrzewał jednak, że już niedługo oboje będą musieli sprawdzić prawdziwość i moc swojej przysięgi…”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Wołyń we krwi 1943

wolynJoanna Wieliczka-Szarkowa, Wołyń we krwi 1943. Wydawnictwo AA, 2013

„Nie ma (…) powszechnej świadomości, że naród polski podczas II wojny światowej był ofiarą trzech ludobójstw – niemieckiego, sowieckiego (z czym na ogół obywatel polski już jest obeznany) i ukraińskiego” – pisze we wstępie do publikacji badaczka problematyki zbrodni wołyńskiej Ewa Siemaszko. Według jej szacunków, w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej ofiarami UPA padło ok. 130 tys. Polaków, mordowanych bestialstwo na różne sposoby niezależnie od płci i wieku.

Autorka książki Joanna Wieliczka-Szarkowa podkreśla, że nieprzejednana postawa wobec „wrogów narodu”, nie wykluczając gotowości do ich zabijania, była szczególnie bliska zwolennikom niepodległości Ukrainy kosztem wschodnich województw II RP.”

(źródło recenzji: www.dzieje.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Ości

osciIgnacy Karpowicz, Ości. Wydawnictwo Literackie, 2013

„Najnowsza powieść Ignacego Karpowicza – laureata Paszportu Polityki – o zagmatwanej naturze relacji międzyludzkich, pełnych gier i sądów. Czasem pół-, a czasem serio. I bardzo dobrze. Bardzo.
Kot Bury zdechł. A to dopiero początek zamieszania… Maja oskarża Szymona o romans. Ninel, która dla swojej matki wciąż jest Kubą, wiąże się z Norbertem, poznanym po konkursie drag queens. Ten jednak od lat kocha się w Krzysiu, którego związek z Andrzejem stanął właśnie pod znakiem zapytania.
Jak zrozumieć człowieka, który wykasował profil na facebooku? Czy warto słuchać rad zachłannej tchórzofretki? Czy żona może polubić kochankę męża?
W końcu – co może łączyć małżeństwo, gejowską parę, mężczyznę zupełnie pozbawionego owłosienia oraz kobietę o niejednoznacznej tożsamości? Wbrew pozorom – bardzo wiele…”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Nowe fikołki pana Pierdziołki

nowefikolkiNowe fikołki pana Pierdziołki. Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2013

„Pan Pierdziołka, ten od stołka, swoją pierwszą książką podbił serca tysięcy czytelników. W kolejnym tomie powtarzanek i śpiewanek dowiemy się o nowych fikołkach naszego ulubieńca, o tym że wyprowadził się z Grajdołka,
… krótko żył w Berlinie,
Gdzie armaty rzeźbił w glinie.
Potem zjawił się w Paryżu,
Zająć się sadzeniem ryżu.
Oj, dużo się działo, oj dużo!
W końcu stworzył gdzieś w Meksyku
Szkołę rymów i wierszyków.
O tej szkole wszyscy już się zwiedzieli. Pchają się do niej, no bo gdy piątki dostaje się za wyrecytowanie: „Poszedł żuczek za chałupkę…”,
za odśpiewanie: „W murowanej piwnicy, tańcowali zbójnicy”,
za napisanie: „Nie dłub w nosie. Boś nie prosię” albo „Z drogi śledzie, bo król jedzie!”
Nikt nie chce ukończyć tej szkoły, bo cóż lepszego od szalonej zabawy w rymy.
A więc, moje Pierdziołki, za pióra i na stołki!”

(źródło recenzji: www. merlin.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

 

Skandalistki

skandalistkiElizabeth Kerri Mahon, Skandalistki. Historie kobiet niepokornych. Wydawnictwo W.A.B., 2013

„Kto wymyślił wzór na energię kinetyczną? Kto przyczynił się do powstania państwa irackiego? W książce „Skandalistki” Elizabeth Mahon przedstawia kobiety odważne i zdecydowane, twórcze i inteligentne, trzeźwo myślące i bezwzględne. Opisuje nie tylko ich działalność publiczną, lecz także barwne życie osobiste. Znajdziemy tu portrety Kleopatry, Fridy Kahlo, Joanny d’Arc, Maty Hari, Marii Skłodowskiej-Curie, Josephine Baker, Isadory Duncan, Zeldy Fitzgerald, Anny Boleyn i wielu innych niezwykłych postaci, które nadawały kierunek historii, tworzyły dobra kultury, nauki i sztuki, naruszały zastaną hierarchię wartości. Każda z bohaterek książki daleko wykraczała poza obowiązujące normy i stereotypy, każda z determinacją broniła własnych przekonań, pragnień, wizji. Nonkonformistki – kiedyś szokowały, z dzisiejszej perspektywy wiemy, że ich poczynania były przejawem walki z nierównym traktowaniem płci pięknej. Kobiety te przeważnie budzą nasz podziw i nawet jeśli w ich życiorysach pojawia się coś, co wywołuje niesmak, nie przestają nas fascynować. Ponieważ w znaczący sposób wpłynęły na losy świata i rozwój myśli ludzkiej…”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu


	

Szał! Prawdziwa historia Beatlesów

szałPhilip Norman, Szał! Prawdziwa historia Beatlesów. Wydawnictwo Pascal, 2013
„Czterech chłopaków z Liverpoolu, którzy zmienili świat.
Mistrz muzycznych biografii Philip Norman w genialnym stylu uchwycił magię fenomenu Beatlesów. Opowiada o Johnie, Paulu, George’u i Ringo w ich szalonych latach młodzieńczych i o drodze, jaką przeszli ku międzynarodowej sławie.
Ujawnia kulisy upadku wytwórni Apple Records, gdy po potężnym imperium pozostały jedynie gniew i podejrzenia. To jedna z najwspanialszych historii w dziejach muzyki rozrywkowej zakończona brutalnym, zabójstwem Johna Lennona.
SZAŁ! to lektura obowiązkowa nie tylko dla fanów Beatlesów, ale dla każdego, kto interesuje się muzyką rozrywkową.”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Bezcenny

bezcennyZygmunt Miłoszewski, Bezcenny. Wydawnictwo W.A.B., 2013

„Autor bestsellerowych kryminałów na tropie największej tajemnicy XX wieku!

1945. Niemcy przegrywają wojnę, każdy myśli tylko o sobie. Generalny Gubernator Hans Frank ukrywa najcenniejsze łupy, a wraz z nimi bezcenny sekret, który ma zapewnić mu nietykalność po wojnie. Skarb ginie bez śladu w tajemniczych okolicznościach.

1946. Do Polski powracają zrabowane dzieła sztuki z Damą z gronostajem Leonarda da Vinci na czele. Brakuje Portretu Młodzieńca Rafaela Santi, który od tej pory pozostaje najcenniejszym zaginionym na świecie dziełem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie II wojny światowej. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie od ponad sześćdziesięciu lat na Rafaela czeka pusta rama.

Współcześnie. Doktor Zofia Lorentz, historyk sztuki i urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, próbująca sprawić, aby do Polski wróciło choć kilka z ponad 60 000 zaginionych dzieł, zostaje wezwana do kancelarii premiera. Sprawa jest pilna i ściśle tajna. Arcydzieło Rafaela zostało w końcu namierzone, a ona musi odzyskać je dla Polski. Legalna droga nie wchodzi w grę. Jedynym możliwym sposobem jest kradzież. Zofia podejmuje się zadania. Do jej zespołu dołączają cyniczny młody marszand, świeżo emerytowany oficer służb specjalnych i legendarna szwedzka złodziejka, specjalnie w tym celu wyciągnięta z więzienia.

Bezcenny to międzynarodowy thriller łączący najlepsze cechy prozy Dana Browna, Arturo Perez-Reverte i Umberto Eco. W miejsce każdej rozwiązanej zagadki pojawia się kilka następnych, zwrot akcji goni zwrot akcji, a bohaterowie w poszukiwaniu zaginionego arcydzieła wpadają na trop tajemnicy, która najnowszą historię świata wywróci do góry nogami. Możni tego świata zrobią wszystko, aby nie ujrzała ona światła dziennego.

Bezcenny to pełne błyskotliwej erudycji kompendium wiedzy o sekretach historii sztuki. O genialnych artystach, o szalonych kolekcjonerach, o chciwych marszandach, o wielkiej grabieży z czasów okupacji, a także o szwindlu, jakim jest dzisiejszy rynek sztuki.

Bezcenny to także komentarz do rzeczywistości w ironicznym, prześmiewczym i bezkompromisowym stylu, do którego przyzwyczaił nas autor Uwikłania i Ziarna prawdy.”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Jaskinia hałasu

jaskiniaWojciech Lis, Tomasz Godlewski, Jaskinia hałasu. Wydawnictwo Kagra, 2012

Jaskinia hałasu Wojciecha Lisa i Tomasza Godlewskiego zasługuje na uwagę nie tylko dlatego, że jest pierwszą monograficznie zakrojoną książką o rodzimej scenie muzyki metalowej, ale przede wszystkim dlatego, że pokazuje ze szczegółami mechanizmy animowania nowych zjawisk muzycznych i z muzyką rozmaicie związanych. Jest to, rzecz jasna, piękny prezent dla fanów, ale przecież nie tylko dla nich. Mamy tu bowiem do czynienia z „gęstym” opisem fenomenu muzycznego undergroundu wraz z całym jego subkulturowym folklorem: estetyką (i antyestetyką) wyglądu, zachowaniem na koncertach, specyfiką klubów muzycznych, przekraczaniem granicy między kulturą spontaniczną a instytucjonalną – wszystko to z pewnością zainteresuje dziennikarzy, socjologów i badaczy kultury.
– dr Mirosław Pęczak (kulturoznawca, publicysta „Polityki”).”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

 

Królewna Śnieżka i Łowca

W zrealizowanym z wielkim rozmachem filmie przygodowym Kristen Stewart wciela się w rolę pięknej Królewny – jedynej osoby na ziemi, która śmie być piękniejszą od Złej Królowej. Królowa za wszelką cenę chce zgładzić Piękność. W tym celu wysyła za nią bezwzględnego Łowcę. Czy Królewnie uda się wypełnić swoje przeznaczenie i położy kres ciemności, w której pogrążona jest kraina od śmierci jej ojca? (opis dystrybutora)

Produkcja:  USA
Reżyseria:  Rupert Sanders
Scenariusz:  Evan Daugherty, Hossein Amini, John Lee Hancock

Obsada:
Kristen Stewart – Śnieżka
Chris Hemsworth – Łowca
Charlize Theron – Ravenna
i inni

 

Sprawdź dostępność w katalogu

Drzewo życia

Jack żyje wraz z dwójką braci oraz rodzicami w szczęśliwym domu. Rodzice otaczają go opieką i troską, a świat wydaje się być dla niego wspaniałym, bezpiecznym miejscem. Jednak w pewnym momencie sielanka brutalnie się kończy. Jack poznaje mroczne aspekty życia – chorobę, cierpienie i śmierć. Chłopak wkracza na drogę wiodącą ku dorosłości i staje się zagubioną duszą w labiryncie współczesnego świata. Jedynym sposobem na wydostanie się z pułapki będzie znalezienie odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytania o sens wiary i powód naszej egzystencji. Będzie to wymagało podróży do najodleglejszych miejsc w czasie i przestrzeni – miejsc, w których nie był jeszcze nikt. (opis dystrybutora)

Produkcja:  USA
Reżyseria:  Terrence Malick
Scenariusz:  Terrence Malick

Obsada:
Brad Pitt – Pan O’Brien
Sean Penn – Jack
Jessica Chastain – Pani O’Brien
Hunter McCracken – młody Jack
i inni

 

Sprawdź dostępność w katalogu

Przetrwanie

W sercu Alaski rozbija się samolot. Na miejscu ginie 117 pasażerów, a tylko ośmiu udaje się przeżyć. Na skutym lodem odludziu, bez kontaktu ze światem, bez ciepłej odzieży i jedzenia każdy z nich musi się zmierzyć z siłami natury i samym sobą. Uznani za zaginionych, ścigani przez stado wygłodniałych wilków, nie mieliby żadnych szans na przetrwanie, gdyby nie jeden z nich. Jeszcze wczoraj chciał umrzeć, dziś będzie walczył, by przeżyć za każdą cenę. Wszystko dla pewnej kobiety… (opis dystrybutora)

Produkcja:  USA
Reżyseria:  Joe Carnahan
Scenariusz:  Joe Carnahan, Ian Mackenzie Jeffers

Obsada:
Liam Neeson – Ottway
Frank Grillo – Diaz
Dermot Mulroney – Talget
i inni

 

Sprawdź dostępność w katalogu

Ashford Park

AshfordLauren Willig, Ashford Park. Wydawnictwo Amber, 2013
„Rok 1926. Młoda piękna kobieta udaje się w zagadkową podróż z Londynu do Kenii. Na malowniczej farmie otoczonej przez plantację kawy, oszałamia ją upał i barwy Afryki. Lecz prawdziwym wstrząsem jest spotkanie z mężczyzną niewidzianym od lat…
Rok 1906, Londyn. Dwoje zakochanych wraca wieczorem z koncertu zalaną deszczem ulicą. Śpieszą się, chcą już być w domu. Nie widzą rozpędzonego powozu…
Rok 1914, posiadłość Ashford Park. W dniu, w którym na mieszkańców wspaniałej rezydencji spada wieść o wybuchu wojny, trzynastoletnia dziewczynka zakochuje się na całe życie…
Rok 1999, Nowy Jork. Młoda prawniczka, porzucona właśnie przez narzeczonego, idzie na dziewięćdziesiąte dziewiąte urodziny swojej ukochanej babki. Tam rozpocznie swoją podróż w przeszłość – aż historia zatoczy oszałamiający krąg przez całe stulecie i przez trzy kontynenty, a długo skrywana rodzinna tajemnica i niewyjawione przez dziesięciolecia dramaty ujrzą światło dzienne i pozwolą zwyciężyć miłości…”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Hipnotyzer

hipnotyzerLars Kepler, Hipnotyzer. Wydawnictwo Czarne, 2013

„W środku grudniowej nocy psychiatrę Erika Marię Barka budzi telefon ze sztokholmskiego szpitala. Komisarz kryminalny Joona Linna prosi go o pilną pomoc – leczenie nieprzytomnego pacjenta, który doświadczył poważnego urazu. Ma nadzieję, że za pomocą hipnozy Erik będzie mógł komunikować się z chłopcem, umożliwiając policji przesłuchanie go. Dzięki temu może uda się ustalić, kto brutalnie zamordował jego rodziców i młodszą siostrę, a następnie znaleźć i ocalić starszą siostrę, zanim będzie za późno.

Jednak od ostatniego razu, gdy Erik praktykował hipnozę, minęło dziesięć lat, a psychiatra obiecał sobie, że nigdy do tego nie wróci. Powracające bolesne wspomnienia z tamtego czasu sprawiają, że decyduje się odmówić policji swojej pomocy. Gdy w końcu daje się jednak przekonać, zostaje uruchomiona seria nieprzewidzianych zdarzeń…”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Szczęściara

szczesciaraJill Shalvis, Szczęściara. Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2013

Szczęściara to czwarty tom z bestsellerowego cyklu Lucky Harbor popularnej amerykańskiej pisarki, autorki ponad 50 romansów. Tym razem poznajemy Mallory Quinn, pielęgniarkę i oddaną córkę, która troszczy się o wszystkich, tylko nie o siebie. Jest ulubienicą mieszkańców miasteczka, którzy życzą jej, by znalazła wreszcie odpowiednią partię. Jednak Mallory ma już dość swego przewidywalnego życia. Chciałaby podjąć ryzyko i zawrzeć znajomość z Panem Nieodpowiednim. A kto jest lepszym kandydatem do tego miana niż Ty Garrison? Tajemniczy przystojniak daje jej jasno do zrozumienia, że w Lucky Harbor jest jedynie przejazdem. To bardzo odpowiada Mallory. Jego smukłe, umięśnione ciało i seksowny uśmiech mogą pozostawić dziewczynie mnóstwo wspaniałych wspomnień… Ale po raz pierwszy w życiu Ty nie chce wyjeżdżać. Udzielanie porad uroczej początkującej uwodzicielce, która odkrywa dziką stronę swej natury, budzi w nim nieznane pragnienia. Przelotna przygoda Mallory i Ty’a przemienia się w coś więcej. Czy zdołają odnaleźć szczęście w miłości? W miasteczku o nazwie Lucky Harbor wszystko się może zdarzyć…”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Jaromir Nohavica – Kometa – The Best Of Nohavica

Trudne to zadanie. Powiedzieli: „Wybierz na płytę czternaście pieśni dla swoich polskich fanów. Zrobimy takie the best of”. „Oj – pomyślałem sobie – od niemal czterdziestu lat piszę piosenki, parę setek już ich napisałem, a oni chcą czternaście. Co tu zrobić?” Pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy: „Zapytam przyjaciół z Polski”. Ale chyba Wy sami najlepiej wiecie jak to z Polakami bywa – trzej Polacy i pięć różnych zdań. Byłem skazany sam na siebie. Ale w końcu jakoś sobie poradziłem. Uratowała mnie taka mała nadzieja, że to może nie ostatnie z Wami spotkanie i na „dwójeczkę” wybiorę następne swoje pieśni. Tak samo ważne jak te, które prezentuję dziś. Miłego słuchania!
Jaromir Nohavica

 

Sprawdź dostępność w katalogu

Uprowadzona 2

Liam Neeson oraz Famke Janssen i Maggie Grace w kontynuacji jednego z najlepszych filmów akcji w historii kina.

Po odzyskaniu córki z rąk albańskich porywaczy, Bryan Mills, były agent CIA, myślał że to już koniec jego kłopotów. Nic bardziej mylnego. Ojciec jednego ze zgładzonych przez Bryana bałkańskich zbirów poprzysiągł zemstę i nie cofnie się przed niczym, aby dopiąć swego. Podczas rodzinnych wakacji w Istambule, Bryan wraz z żoną zostają porwani. Na wolności pozostaje jednak ich córka Kim, która pomoże ojcu wydostać się z niewoli. Teraz Bryan będzie musiał znów użyć wszystkich swych morderczych umiejętności, by ocalić żonę. Czasu pozostało niewiele. Dla porywaczy nie będzie litości. (opis dystrybutora)

Produkcja:  Francja
Reżyseria:  Olivier Megaton
Scenariusz:  Luc Besson, Robert Mark Kamen

Obsada:
Liam Neeson – Bryan Mills
Maggie Grace – Kim
Famke Janssen – Lenore
i inni

 

Sprawdź dostępność w katalogu

Poradnik pozytywnego myślenia

Zdobywczyni Oscara Jennifer Lawrence, nominowany do Oscara Bradley Cooper oraz znakomity jak zawsze Robert De Niro w ekscentrycznej komedii romantycznej, która zyskała rzesze wielbicieli wśród widzów i krytyków na całym świecie.

Pat Solatano nie jest zwykłym facetem i ma papiery, którymi może to udowodnić. Po ośmiu miesiącach terapii wraca do rodzinnego domu by zacząć wszystko od nowa w ramach filozofii „pozytywnego myślenia”. Jego konsekwentna strategia chwieje się, gdy poznaje intrygującą dziewczynę z sąsiedztwa, Tiffany. Wzajemna niechęć pary ekscentryków przeradza się w niespodziewaną więź, a wszystkie dotychczasowe plany mogą stać się jedynie nieważnymi wspomnieniami. (opis dystrybutora)
Film na podstawie powieści Matthew Quick Poradnik pozytywnego myślenia

Produkcja:  USA
Reżyseria:  David O. Russell
Scenariusz:  David O. Russell

Obsada:
Jennifer Lawrence – Tiffany Maxwell
Bradley Cooper – Pat Solatano jr
Robert De Niro – Pat Solatano sr
i inni

 

Sprawdź dostępność w katalogu