Córka Stalina

kremlElwira Watała, Córka Stalina. Wydawnictwo Videograf, 2013

„Najnowsza biografia Swietłany Allilujewej – jedynej córki Stalina. Dostęp do zamkniętych wcześniej radzieckich archiwów umożliwił autorce stworzenie pełnego obrazu tej kontrowersyjnej kobiety. Wychowana w luksusach „czerwona księżniczka”, a z drugiej strony nieszczęśliwa dziewczyna, która nie zaznała miłości rodziców, przez całe życie bezskutecznie poszukiwała swojego miejsca na ziemi. Autorka przedstawia fakty, które naznaczyły jej życie: samobójstwo matki, samotne dzieciństwo na Kremlu, skomplikowane relacje rodzinne, czystki w najbliższym kręgu dyktatora, nieudane małżeństwa, niespodziewana ucieczka na Zachód i równie niespodziewany powrót do ojczyzny, trudne lata ponownej emigracji.”

Inne tytuły Elwiry Watały w naszych zbiorach:

Carskie Polki, Cuchnący Wersal, Odcięte głowy władców, Wielkie nimfomanki, Życie Sergiusza Jesienina

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

(źródło il.:  Quistnix [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], from Wikimedia Commons)

Sprawdź dostępność w katalogu

Reksio. Dobranocka wszech czasów

ksiazkaMaria Szarf, Dobranocka wszech czasów. Wydawnictwo Publicat, 2013

„Kultowy bohater serialu telewizyjnego zaprasza do świata niezwykłych przygód. Opowiadania, których bohaterami są Reksio oraz jego znajomi, stanowią idealną propozycję dla najmłodszych.
Ta książka bawi i uczy, a historyjki są niezwykle pogodne i przyjazne, pozbawione agresji i przemocy.”

(żródło recenzji: www.merlin.pl)

(źródło il.: www.pixabay.com.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Prawie siostry

ksiazkaMaria Ulatowska, Prawie siostry. Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2014

„Książka Marii Ulatowskiej Prawie siostry to wciągająca opowieść o uczuciach, tych najbardziej podstawowych i najważniejszych: przyjaźni, miłości, tęsknocie, o poczuciu straty, o zdradzie i wybaczeniu. To one stanowią kanwę, na której utkany jest wzór życia każdej z bohaterek.

Bliskie przyjaciółki – tytułowe „prawie siostry” – Aleksandra, Teodora i Jolanta (czyli Leksi, Teo i Luśka), żeby nie zerwać łączących je więzi, po ukończeniu liceum postanawiają spotykać się regularnie co pięć lat, dokładnie piątego września. Zamierzają wówczas opowiadać sobie nawzajem o tym, co im się przydarzyło. Kiedy planowały te spotkania, były podekscytowane na myśl, że następnym razem zobaczą się jako dorosłe, już pracujące kobiety. Były ciekawe, co im przyniesie los. Jednak życie ciężko doświadcza młodzieńczą przyjaźń, a w relacje dziewczyn sporo zamieszania wprowadza, jak zwykle, mężczyzna. Książka Prawie siostry pokazuje, jak przyjaźń zdaje najtrudniejszy egzamin prawdziwej dojrzałości.

Maria Ulatowska (ur. 1948) – autorka uwielbianych przez czytelniczki książek obyczajowych: Sosnowe dziedzictwo, Pensjonat Sosnówka, Przypadki pani Eustaszyny, Domek nad morzem, Kamienica przy Kruczej, Całkiem nowe życie.   Z zawodu jest specjalistką od prawa dewizowego, dopiero na emeryturze znalazła trochę czasu i zrealizowała swoje marzenie o pisaniu powieści. Prawie siostry to jej siódma książka.”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

 
(źródło il.: http://pixabay.com/pl/ksi%C4%85%C5%BCki-origami-papier-sk%C5%82adany-58444/

Sprawdź dostępność w katalogu

Grecka mozaika

korfuHanna Cygler, Grecka mozaika. Wydawnictwo Rebis, 2014

„Korfu, lato 2010 roku. Spokój Jannisa Kassalisa mąci pojawienie się tajemniczej, młodej Polki. Dziewczyna ma podstawy podejrzewać, że jest jego córką… Choć obojgu trudno odnaleźć się w nowej sytuacji, po przełamaniu początkowej nieufności nawiązuje się między nimi nić porozumienia. Jannis stopniowo wyjawia Ninie swą przeszłość i kolejne rodzinne tajemnice. Co wyniknie z tego niezwykłego spotkania? Przeznaczenie bywa przewrotne i wiedzą o tym zwłaszcza Grecy…

Hanna Cygler zaprasza czytelnika na kolejną pasjonującą przygodę, podczas której na przestrzeni lat przemierzy Grecję i Bieszczady, Kraków, Gdańsk, Londyn i Nowy Jork. Przygodę, w której wątki historyczne splecione będą z miłosnymi i sensacyjnymi, a z bohaterami jak zwykle trudno się będzie rozstać.

Hanna Cygler – z urodzenia i zamiłowania gdańszczanka. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniem ze szwedzkiego i angielskiego, a dla przyjemności – czytelników i swojej – pisze powieści (nie tylko dla kobiet). Dom Wydawniczy REBIS opublikował następujące książki tej autorki: Odmiana przez przypadki, Dobre geny, Bratnie dusze, Tryb warunkowy, Deklinacja męska/żeńska, Przyszły niedokonany, W cudzym domu oraz Kolor bursztynu.”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

(źródło il.: Wikimedia Commons, Autor: Robert Gadomski, Poland (photo collection of Robert Gadomski) [Public domain], undefined)

Sprawdź dostępność w katalogu

Śpiewaj ogrody

gdanskPaweł Huelle, Śpiewaj ogrody. Wydawnictwo Znak, 2014

„Śpiewaj ogrody, których nie znasz, serce moje, jak w szklane
naczynia wlane ogrody, jasne, nieosiągalne.
Wody i róże Szirazu i Ispahanu,
śpiewaj je błogo, sław je, nieporównywalne.” (Rainer Maria Rilke w przekł. Mieczysława Jastruna)

„Paweł Huelle znów przenosi czytelników do dawnego Gdańska. Śpiewaj ogrody to przepiękna, misternie skonstruowana powieść o nieistniejącym już wielokulturowym świecie, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. Niedokończona opera Wagnera odmieni życie pewnego kompozytora i jego żony. Dwa tajemnicze rękopisy ukryte w metalowych skrzynkach zaważą na ludzkich losach. A szczury, niczym w historii o fleciście z Hameln, przemaszerują ulicami Gdańska. W książce Śpiewaj ogrody, której tytuł zaczerpnięty został z wiersza R.M. Rilkego, napotkamy też wiele fundamentalnych pytań i odniesień do filozofii sztuki. To pasjonująca opowieść o muzyce w cieniu Hitlera, literaturze w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny i o niezwykłej przyjaźni małego chłopca ze starą Gretą.

Greta przeczuwała, jak to wszystko się skończy. Obsesja jej męża na punkcie niedokończonej opery Wagnera. Mrożący krew w żyłach pamiętnik pewnego Francuza, poprzedniego właściciela domu. Wojna. I dzień, w którym Rosjanie zajęli jej miasto, jej dom, jej życie… I tylko ten młody Polak, przypadkowy współlokator, nie pasuje do przeklętej układanki historii. Jego syn, kilkuletni chłopiec z opowieści Grety, zaczyna na nowo stwarzać świat. Świat, który już dawno przeminął”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

(źródło il.: Wikimedia Commons, Autor: Artur Andrzej (Praca własna) [CC0], undefined)

Sprawdź dostępność w katalogu

Zakochany Kafka

ksiazkaJacqueline Raoul-Duval, Zakochany Kafka. Wydawnictwo Pascal, 2014

„Biografia pisarza-geniusza pokazana od strony życia osobistego. Napisana jak powieść, którą uwiarygodniają listy oraz fragmenty Dzienników Kafki.

Franz Kafka mieszkał do 35. roku życia z rodzicami. Czuł się zdominowany przez ojca. Od dzieciństwa był raczej słabego zdrowia i niemal co roku przebywał kilka tygodni w różnych sanatoriach. Do końca życia pozostał kawalerem. Pierwszą miłością była Felicja Bauer, sekretarka z Berlina, z którą prowadził ożywioną korespondencję przez ponad 5 lat. Po okresie półrocznych zaręczyn, do ślubu z Felicją nie doszło. Kafka po zerwaniu z Felicją zniszczył jej listy do siebie, natomiast jego listy do Felicji przetrwały i zostały wydane w latach 50. XX w. przez Maxa Broda. Wspomnienia przyjaciółki Felicji, Grete Bloch, sugerowały, że przyczyną rozstania z Felicją był romans z Grete, którego konsekwencją miałoby być dziecko Kafki, które zmarło w wieku 10 lat. Kolejną miłością była Milena Jesenska, tłumaczka jego dzieł na język czeski. Jednak najbliżej była związana z Franzem Kafką pochodząca z Pabianic Dora Diamant, jego ostatnia partnerka życiowa, dla której zdecydował się przerwać toksyczny związek z rodzicami (zwłaszcza z ojcem) i dla której wyprowadził się z domu. Zamieszkał z Dorą w Berlinie.”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

(źródło il.: http://pixabay.com/pl/jab%C5%82ko-edukacja-szko%C5%82a-wiedza-256261/)

Sprawdź dostępność w katalogu

Od pierwszego wejrzenia

steelDanielle Steel, Od pierwszego wejrzenia. Wydawnictwo Znak, 2014

„Co zrobić, gdy trzeba wybierać pomiędzy sercem a rozumem? Jak wiele można poświęcić w imię miłości? „Od pierwszego wejrzenia” to wciągająca powieść Danielle Steel, amerykańskiej mistrzyni literatury kobiecej. Timmie O’Neill jest słynną projektantką mody. Dzięki talentowi, pracowitości i wielkiej determinacji odniosła międzynarodowy sukces, choć zaczynała praktycznie od zera. Jej droga na szczyt wymagała wielu poświęceń, ale trudne dzieciństwo dało Timmie siłę, by z uporem walczyć o własne szczęście. Projektantka, odważna przy podejmowaniu biznesowych decyzji, w sprawach sercowych unika jakiegokolwiek ryzyka. Uczucia zawsze spychała na dalszy plan, mimo że coraz bardziej dokuczała jej samotność. Wszystko zmienia się, gdy w życiu Timmie pojawia się Jean-Charles. Kochankowie mieszkają na innych kontynentach. Jednak okaże się, że nie jest to największy problem, z jakim przyjdzie im się zmierzyć. Na ukochanym Timmie ciążą zobowiązania z przeszłości. A los szykuje tym dwojgu jeszcze niejedną niespodziankę…”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

(źródło il.: Autor: DaiiGonzalez11 (Praca własna) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], undefined)

Sprawdź dostępność w katalogu

Najwierniejsi przyjaciele

piesekRenata Piątkowska, Najwierniejsi przyjaciele. Wydawnictwo Bis, 2014

„Niekiedy słyszymy historie o psach, które dokonały czegoś niezwykłego – uratowały człowieka, pomogły mu wyzdrowieć lub nie mogły się z nim rozstać. Takie przykłady psiej wierności, przywiązania i mądrości stały się inspiracją dla wzruszających i dających do myślenia opowiadań Renaty Piątkowskiej. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy kochają psy!”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

(źródło il.: http://pixabay.com/pl/pies-brown-twarz-bon-%C5%82adny-35553/

Sprawdź dostępność w katalogu

Zośkowiec

polskaJarosław Wróblewski, Zośkowiec. Wydawnictwo Fronda, 2013

„Skąd się biorą bohaterowie? Dlaczego młodzi ludzie woleli zginąć niż żyć w niemieckiej niewoli lub pod sowiecka okupacją? Odpowiedź jest prosta – takie wartości wynieśli z rodzinnego domu, ze szkoły, z drużyny harcerskiej. Henryk Kończykowski jest jednym z nich. Jedne z ostatnich czterdziestu czterech. Bo tylu jeszcze żyje żołnierzy Harcerskiego Batalionu AK „Zośka”. Henryk Kończykowski, ps. „Halicz”,członek plutonu „Felek”, wspomina świat, który przeminął. Dzieciństwo i młodość w przedwojennej Warszawie przerwane wojną i okupacją. Potem udział w konspiracji, w akcjach „małego sabotażu”, wreszcie – w Powstaniu Warszawskim. „Halicz” wspomina dramatyczne wydarzenia, których był uczestnikiem. Wydarzenia, o których można przeczytać w podręcznikach historii. Dzięki niemu poznajemy je z pierwszej ręki. Transport broni przygotowanej na godzinę „W”, krwawe walki na Woli, zdobycie więzienia „Gęsiówki”, obrona szpitala Jana Bożego, odwrót kanałami. Grozę budzi relacja z walk na Przyczółku Czerniakowskim, gdzie na jego oczach zginął Andrzej Romocki „Morro”. Potem miała być wolna Polska, a zaczął się stalinizm. I „Halicz” osobiście go doświadczył. Wspomina, jak byli żołnierze „Zośki” dbali o pamięć poległych w Powstaniu kolegów, jak chcieli żyć po ludzku, pracować i kształcić się w Ojczyźnie. Ona zaś odpłaciła im represjami, prześladowaniami, zepchnięciem do grupy obywateli drugiej kategorii. Wspomnienia ilustrują fotografie z rodzinnych zbiorów „Halicza”, po raz pierwszy publikowane zdjęcia ze Starego Miasta z okresu Powstania Warszawskiego, a także nieznane dotychczas dokumenty z archiwum IPN. To książka nie tylko o „Zośkowcu”. To książka także o Polsce. Książka dotowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Środek książki w pełnym kolorze.”

(źródło recenzji: www.merlin.pl)

(źródło il.: autor: Bastianow (Bastian) [CC-BY-SA-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], undefined)

Sprawdź dostępność w katalogu