Długie lato w Magnolii

Grażyna Jeromin-Gałuszka, Długie lato w Magnolii. Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2014

„W oddalonym od głównych dróg bieszczadzkim zakątku znajduje się pensjonat Magnolia. Jego niepowtarzalną atmosferę tworzą niezwykłe kobiety: Czesia Gawińska, wspaniała kucharka, malująca obrazy Doris, kelnerka Małgorzata, Marlena, która zagląda tu codziennie na kawę. Pewnego dnia do Magnolii przyjeżdża autor popularnych niegdyś kryminałów Maurycy Murawski. Pragnie odszukać miejsce, które dawno temu zaczarowało go niezwykłą aurą, inspirując do napisania pierwszej powieści.

Maurycy poznaje emerytowanego komendanta policji, który każdemu, kto zatrzymuje się pod sklepem na środku wsi, pokazuje fotografię zaginionej dziewczynki. Robi to już od dwunastu lat. Autor powieści kryminalnych i były policjant pochylają się nad tragicznymi wydarzeniami z przeszłości, z którymi teraźniejszość, z kobietami z Magnolii w roli głównej, zdaje się nie mieć nic wspólnego. Ale tylko do pewnego momentu.”

(źródło okł. i recenzji: www.proszynski.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Poza czasem

Poza czasemDawid Grosman, Poza czasem. Wydawnictwo Świat Książki, 2014

„Mężczyzna wstaje nagle od nakrytego do kolacji stołu, rozstaje się z żoną i rusza w drogę, żeby odszukać zmarłego syna. Dzień za dniem kroczy uparcie przed siebie, zataczając kręgi z wolna ogarniające całe miasto. Do wędrowca dołączają ci spośród mieszkańców, którzy tylko czekali na to, by ktoś mocą wielkiego pragnienia ośmielił się podważyć granicę pomiędzy „tu” a tym, co jest drugą stroną, negatywem życia…

Jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, autor monumentalnych, egzystencjalnych powieści, swą najnowszą książką zaskoczył wszystkich – niewielką, oryginalną i porażającą w swej wymowie, bo jest w istocie lamentem rodziców po śmierci ukochanego dziecka. Napisana po części białym wierszem, rozpisana na dialogi, monologi i narrację Miejskiego Kronikarza, który „może do woli podglądać piekło innych”, jest pozycją wyjątkową we współczesnej literaturze. Książce Grosmana, który sam stracił syna w tzw. drugiej wojnie libańskiej, patronują Beckett ze swymi lapidarnymi dialogami i francuski realizm poetycki, a polski czytelnik odnajdzie tu frazy godne najlepszego Różewicza. Groteska i poezja spajają się w opis egzystencjalnego tragizmu o niebywałej intensywności, który wciąga niepokojącym rytmem, urzeka urodą i przenikliwą mądrością.”

(źródło okł. i recenzji: wydawnictwoswiatksiazki.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Dom na końcu świata

Ake Edwardson, Dom na końcu świata. Wydawnictwo Czarna Owca, 2014

„Po dwóch latach rekonwalescencji komisarz Winter wraca do służby, gdzie spotyka dawnych kolegów. Wszystko jest prawie tak samo jak dawniej. Zaraz po powrocie  trafia mu się sprawa wyjątkowo makabrycznego morderstwa.W domu na jednej z licznych wysepek w południowej części Göteborga znaleziono ciała trzech ofiar brutalnego mordu: matki i dwojga dzieci. Okazuje się, że w domu było jeszcze niemowlę, które morderca zostawił przy życiu. Kim jest morderca? Dlaczego oszczędził dziecko? Chciał, żeby żyło, czy miało umrzeć powolną śmiercią? Przed Winterem kolejna trudna zagadka do rozwikłania…”

(źródło okł. i recenzji: www.czarnaowca.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

150 lat historii Straży Pożarnej w Bielsku-Białej

Jerzy Polak, 150 lat historii Straży Pożarnej w Bielsku-Białej. Urząd Miejski w Bielsku-Białej, 2014

 

Książka przestawia historię Ochotniczej Straży Pożarnej od 1864 r. w Bielsku i Białej Krakowskiej,  Miejskiej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej w latach 1945-1992 oraz Państwowej Straży Pożarnej w latach 1992-2014.

Przedstawione zostały m.in. sylwetki komendantów straży pożarnej w formie krótkich biogramów oraz zarys historii jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie poszczególnych dzielnic Bielska-Białej.

Sprawdź dostępność w katalogu

Kręte ścieżki

Kręte ścieżkiRichard Paul Evans, Kręte ścieżki. Wydawnictwo Znak, 2014

„Co może zrobić człowiek, który wszystko stracił? Alan postanowił wybrać się na wędrówkę, bez szczególnego planu i celu. Nie wiedział, co go czeka i dokąd dojdzie. Nie spodziewał się, że po drodze spotka ludzi, którzy odmienią go na zawsze i staną się dla niego nauczycielami życia.

„Kręte ścieżki” to opowieść, która dowodzi, że aby być prawdziwie wolnym, należy wybaczyć. Tego nauczył Alana Leszek – Polak, który okazał nieznajomemu wędrowcowi serce i przyjął go pod swój dach. Jego historia stała się dla Alana drogowskazem – czy podobny wpływ będą miały na niego panie ze Stowarzyszenia Czerwonych Kapeluszy? Czy uda im się wzbudzić w nim radość życia i czy ich wskazówki okażą się pomocne w obliczu nowej, przykrej dla Alana wiadomości?”

(żródło okł. i recenzji: www.znak.com.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Pozostałe nowości i bestsellery wydawnictwa Znak na stronie www.znak.com.pl

 

Martwe popołudnie

Martwe popołudnieMariusz Czubaj, Martwe popołudnie. Wydawnictwo Albatros, 2014

„W hotelu zostaje zastrzelony parlamentarzysta. Zabójstwo wyglądające na egzekucję budzi niepokój wśród polityków. Kilka tygodni później Marcin Hłasko dostaje zlecenie: ma odnaleźć Daniela Okońskiego, który pracował nad biografią wpływowego biznesmana, ale zniknął bez śladu. Hłasko rozpoczyna poszukiwania, krążąc po warszawskich slumsach i hipsterskich klubach, wkracza w świat polityki, szantażu, narkotyków, dużych pieniędzy i mediów.”

(źródło okł. i recenzji: www.wydawnictwoalbatros.com)

Sprawdź dostępność w katalogu

Zapiski z Annopola

Zapiski z AnnopolaWiesława Bancarzewska, Zapiski z Annopola. Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014

„Anna stara się nie myśleć o współczesnym świecie, który opuściła na dobre. Jej życie jest teraz w Annopolu w latach trzydziestych, u boku ukochanego męża i córeczki Walentynki. Zajmuje się domem, odwiedza przyjaciół, zaczyna robić karierę jako autorka książek dla dzieci. Niespodziewanie dostaje niezwykłą szansę od losu, szansę na odzyskanie rodziny. Już niedługo spotka tatę, ciocię Marysię i babcię Duszkowską. Jedno jednak nie daje jej spokoju – zbliżająca się wojna…

„Zapiski z Annopola” to barwna opowieść o miłości i sile rodzinnych więzi. Autorka sugestywnie kreśli obrazy miast i miasteczek przedwojennej Polski. Przede wszystkim jednak przypomina o wadze międzyludzkich relacji, tęsknocie za ciepłem domowego ogniska, spokojem i prostotą.

„Zapiski z Annopola” to porywająca kontynuacja losów Anny Duszkowskiej, opisanych przez Wiesławę Bancarzewską w „Powrocie do Nałęczowa”.

(źródło okł. i recenzji: www.nk.com.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Powrót na Staromiejską

Powrót na StaromiejskąAnna Mulczyńska, Powrót na Staromiejską. Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014

„Weronika Peterson po kilku latach spędzonych w Szwecji wraca ze złamanym sercem do Polski. W odziedziczonym po dziadku dawnym zakładzie zegarmistrzowskim przy ulicy Staromiejskiej otwiera sklepik dla miłośniczek rękodzieła – Robótkowo.
Rozgoryczona nieudanym małżeństwem, nie zamierza pozwolić żadnemu mężczyźnie zbliżyć się do siebie, aż do ukończenia ambitnego projektu – patchworkowej kołdry Dear Jane®. Sądzi, że dopiero wtedy odzyska spokój i pewność siebie.
Los jednak szykuje dla niej niespodziankę…
Przyjaźń, pasja, rozczarowanie, miłość, smutek i szczęście – te wszystkie elementy, jak w barwnym patchworku, tworzą niezwykle klimatyczną opowieść, od której nie sposób się oderwać.”

(źródło okł. i recenzji: www.nk.com.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Ula i urwisy. Idę do zerówki.

Ula i Urwisy. Idę do zerówki!Katarzyna Majgier, Ula i urwisy. Idę do zerówki. Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014

„W szkole jest mnóstwo atrakcji, których nie ma w domu: boisko do biegania, wielkie mapy na ścianach oraz tablice, po których można pisać prawdziwą kredą. No i najlepsze: koleżanki! Można z nimi grać w klasy i wpisywać się im do pamiętników! Szkoda tylko, że jest tam też trochę rzeczy, które wcale nie są takie fajne. Na przykład gabinet dyrektora… Jak szybko można się zaprzyjaźnić z nowymi kolegami? Czy dyrektor rzeczywiście jest najwredniejszym z nauczycieli? Pierwszego dnia w zerówce Ula wreszcie wszystkiego się dowie!”

(źródło okł i recenzji: www.nk.com.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Opowiem ci, mamo, co robią pająki

Opowiem ci, mamo, co robią pająkiDaniel de Latour, Marcin Brykczyński, Opowiem ci, mamo, co robią pająki. Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014

„Sztywne kartki (dzięki którym książka przetrwa wielokrotne przeglądanie), poręczny format, a przede wszystkim piękne i zabawne ilustracje Daniela de Latoura, którym towarzyszą rymowane zagadki Marcina Brykczyńskiego – to prawdziwe dzieło sztuki! Twoje dziecko z wypiekami na twarzy będzie oglądać ilustracje pełne licznych detali, a na deser rozwiąże ciekawe zagadki. To książka nie tylko do czytania, ale głównie do oglądania, zgadywania i opowiadania. Ćwiczy spostrzegawczość dziecka, umiejętność opowiadania, pobudza zainteresowanie światem, ale przede wszystkim jest fantastyczną zabawą oraz sposobem na miłe i twórcze spędzenie czasu.”

(źródło okł. i recenzji: www.nk.com.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu