Fajna ferajna

Monika Kowaleczko-Szumowska, Fajna ferajna. Wydawnictwo Bis, 2015

„Film „Fajna ferajna –  Powstanie oczyma dzieci”, który powstał na podstawie książki „Fajna ferajna” będzie wyświetlony w TVP abc 1 i 2 sierpnia.

Autorka książki Monika Kowaleczko-Szumowska będzie 1 sierpnia gościem programu II Polskiego Radia (godz.16) i programu I (19.30)”(informacja przesłana przez wydawnictwo Bis)

(źródło okł.: www.wydawnictwobis.com.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Inna kobieta

Inna kobieta

komedia filmowa

produkcja USA

reż. Nick Cassavetes

wyst. Cameron Diaz, Leslie Mann, Kate Upton i in.

„Postawiły na przyjaźń, by wyrównać rachunki.

Cameron Diaz przewodzi doborowej obsadzie w tej znakomitej komedii o miłości, pragnieniach i przeznaczeniu. Nowojorska prawniczka Carly Whitten (Diaz) twardo stąpa po ziemi. Kiedy przypadkowo odkrywa, że jej, jak sądziła, wymarzony chłopak Mark (Nikolaj Coster-Waldau), ma żonę – nie jest zachwycona. Ale to nie wszystko – ona i żona Marka, Kate (Leslie Mann) dowiadują się o jeszcze jednej kochance (Kate Upton)! Nie trzeba wiele czasu, by zdradzone kobiety zaprzyjaźniły się i postanowiły dać nauczkę niewiernemu. I więcej dowiadują się na temat Marka, tym lepiej się bawią, a on wpada w coraz większe tarapaty.”

(źródło opisu i okł.: www.imperial-cinepix.com.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

 

Duże dzieci

Duże dzieci

komedia filmowa

produkcja: USA

reż. Dennis Dugan

wyst. Adam Sandler i in.

„To, że człowiek się starzeje, wcale nie oznacza, że tym samym dorośleje! Supergwiazdy komedii: Adam Sandler, Kevin James, Chris Rock, David Spade i Rob Schneider dają niesamowity i przezabawny popis swoich talentów, wcielając sie w role przyjaciół z dzieciństwa, którzy spotykają się po latach, by powspominać stare dobre czasy. Nie szkodzi, że obecnie są oni szanowanymi biznesmanami, mężami i ojcami.  Nic nie jest w stanie powstrzymać tych zdziecinniałych facetów przed zabawą. Twórcy Klik: i robisz co chcesz przedstawiają prześmieszny i ciepły film, który dowodzi, że w każdym mężczyźnie zawsze pozostaje coś z młodego chłopca.”

(źródło opisu i okł.: www.imperial-cinepix.com.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Stoker

 

Stoker

produkcja: USA, Wielka Brytania

thriller, sensacja

reż. Chan-wook Park

wyst. Mia Wasikowska, Nicole Kidman i in.

„Zdobywczyni Nagrody Akademii® Nicole Kidman, Mia Wasikowska i Matthew Goode tworzą znakomite kreacje w tej „mrocznej, niesamowitej i cudownie opowiedzianej tajemnicy” (Los Angeles Times), którą wyjawia entuzjastycznie przyjęty przez widzów i krytyków twórca Chan-wook Park (Nocny połów, Oldboy).
W następstwie  tragicznej śmierci ojca w dniu swoich osiemnastych urodzin, India Stoker (Wasikowska) poznaje Charliego (Goode), charyzmatycznego stryja, o którego istnieniu nawet nie wiedziała. Przybyły na pogrzeb brata Charlie postanawia zostać i wprowadza się do domu Indii i jej niestabilnej emocjonalnie matki (Kidman). Obie są nim zafascynowane – jego czar, urok i spokój coraz bardziej je pociąga. Wkrótce jednak wychodzi na jaw, że przyjazd Charliego to nie przypadek, a szokujące tajemnice z jego przeszłości mogą wpłynąć na przyszłość Indii… lub nawet całkowicie ją zniweczyć.”

(źródło opisu i okł.: www.imperial-cinepix.com.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Carte Blanche

Carte Blanche
dramat obyczajowy
produkcja: Polska
reż. Jacek Lusiński
wyst. Andrzej Chyra, Urszula Grabowska i in.

Film opowiada historię nauczyciela, który utracił wzrok, ale ukrywa to, bo boi się zwolnienia z pracy w szkole. Historia przedstawiona w filmie jest oparta na faktach z życia lubelskiego nauczyciela, który nadal uczy historii w liceum.

Sprawdź dostępność w katalogu

Wyrok za prawdę

Wyrok za prawdę
dramat, biograficzny, kryminał
produkcja: USA
reż. Michael Cuesta
wyst. Paz Vega, Jeremy Renner i in.

Bohaterem filmu jest dziennikarz Gary Webb, który odkrywa powiązania CIA z handlarzami narkotyków, dostarczającymi towar z Nikaragui do USA. Kiedy Webb publikuje artykuły poruszające ten temat i ujawnia niewygodne informacje rozpoczyna się kampania pomówień i oszczerstw, mająca go zniszczyć. Film oparty na faktach powstał na podstawie książki napisanej przez autentycznego Gary’ego Webba.

Sprawdź dostępność w katalogu

Gra tajemnic

Gra tajemnic
dramat, biograficzny
produkcja: USA, Wielka Brytania
reż. Morten Tyldum
wyst. Benedict Cumberbatch, Keira Knightley i in.

Bohaterem filmu jest wybitny brytyjski matematyk i kryptolog, a także twórca podstaw informatyki Alan Turing. Przeplatają się tu jego wspomnienia z dzieciństwa, z pracy nad tzw. bombą Turinga, która przyczyniła się m.in. do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy i wreszcie wspomnienia z procesu, kiedy Turing został skazany, jako homoseksualista na przymusową kastrację chemiczną, która spowodowała załamanie psychiczne i w efekcie samobójstwo Turinga.

Sprawdź dostępność w katalogu

Czerwony alert

Czerwony alert - audiobook - autorBill Browder, Czerwony alert. Wydawnictwo Sonia Draga, 2015

Audiobook, format MP3

czyta Robert Jarociński

„Autentyczna historia. Listopad 2009. Wyniszczony torturami młody prawnik, Siergiej Magnitski, przebywa w moskiewskim więzieniu. W połowie listopada Magnitskiego przeniesiono do celi odosobnienia, przykuto do łóżka, a ośmiu strażników więziennych zakatowało go na śmierć. Co takiego zrobił? Zeznał przeciw rosyjskim urzędnikom ministerstwa spraw wewnętrznych, którzy byli zamieszani w spisek przejęcia 230 milionów dolarów przeznaczonych na podatek rosyjskiego urzędu podatkowego. Brutalne zabójstwo Magnitskiego pozostało niewyjaśnione, a winnych nie ukarano do dziś. Pośmiertny proces stał się farsą i zwyczajnym widowiskiem mającym na celu zatarcie prawdziwego oblicza tej zbrodni. Niemniej rozprawa zwróciła oczy społeczności międzynarodowej na reżim Putina, pokazując jego rzeczywiste oblicze i niepokojące rozmiary.
Czerwony alert staje się zatem naglącą publikacją, której przygląda się świat i na którą czekają ludzie łaknący sprawiedliwości. Ta książka demaskuje mechanizmy tuszowania przez rosyjskie władze uwięzienia Magnitskiego i jego brutalnego morderstwa. Gdy autor odkrywa kolejne kłamstwa, Kreml jawi się jak nagi król. Bill Browder, jako kierownik funduszu, który zatrudniał prawnika Magnitskiego, zabiera czytelników w daleką podróż do świata funduszów w Nowym Jorku i Londynie, poprzez bezwzględne bitwy z oligarchami w burzliwym postsowieckim krajobrazie, do jego wydalenia z Rosji na polecenie Putina.
Browder kreśli drastyczny portret Rosji, w której działalność przestępcza zakrojona na szeroką skalę. Browder rzuca światło na swoją osobistą transformację, od finansisty do działacza na rzecz obrony praw człowieka, prowadząc kampanię na rzecz sprawiedliwości wobec zmarłego prawnika i przyjaciela. Z oszustwem, łapówkarstwem, korupcją i torturami ujawnionymi na każdym kroku, Czerwony alert jest szokującym, lecz prawdziwym politycznym rollercoasterem, który rozgrywa się na najwyższych szczeblach władzy.”

(źródło opisu i okł.: www.soniadraga.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Tischner

Witold Bereś, Artur Więcek, Tischner. Wydawnictwo Wielka Litera, 2015

Piętnaście lat po śmierci Józefa Tischnera autorzy przypominają postać tego wybitnego księdza i filozofa. Książka zawiera wspomnienia o Tischnerze opowiadane przez rodzinę, przyjaciół, znajomych m.in. księdza Adama Bonieckiego, biskupa Tadeusza Pieronka, Józefy Hennelowej, Lecha Wałęsy oraz Tadeusza Mazowieckiego. Przytoczone są również słowa samego Tischnera, odnoszące się do wielu ważych spraw w życiu człowieka a także do własnej działalności, jako księdza i filozofa.

Sprawdź dostępność w katalogu

W głąb lawendowych uliczek

Klaudia Kopiasz, W głąb lawendowych uliczek. Wydawnictwo Psychoskok, 2014

Mieszkający w Nowym Jorku Oliver jest z pozoru szczęśliwym człowiekiem. Ma dobrą pracę, mieszkanie, dziewczynę, z którą planuje wziąć ślub. Pewnego dnia porzuca wszystko i wyrusza w podróż do południowej Francji, Włoch i Monako, aby odnaleźć prawdziwe szczęście i sens życia.

Sprawdź dostępność w katalogu

Był wśród nas

Był wśród nas, Karol Wojtyła – Jan Paweł II. Wydawnictwo i Studio Filmowe Anima Media, 2015

Album dotyczący związków Papieża Jana Pawła II z ziemią beskidzką, zawiera m.in. archiwalne fotografie z dzieciństwa Papieża spędzonego w Wadowicach, fotografie z wędrówek Kardynała Wojtyły po beskidzkich szlakach, fotografie z różnych uroczystości kościelnych na terenie archidiecezji krakowskiej (np. z ostatniej wizytacji przed wyborem na Papieża w parafii Złote Łany) i wreszcie fotografie z wizyty Jana Pawła II w diecezji bielsko-żywieckiej (m.in. Skoczów, Bielsko-Biała, Żywiec). Album przypomina również wypowiedzi Papieża, związane z prezentowanymi fotografiami, będace Jego przesłaniem dla mieszkańców ziemi beskidzkiej.

Sprawdź dostępność w katalogu

Jaśnie pan

Jaume Cabre, Jaśnie pan. Wydawnictwo Marginesy, 2015

„Jaśnie pan” jest powieścią dzięki której kataloński pisarz Jaume Cabre zdobył rozgłos i uznanie krytyków oraz został laureatem m.in. Hiszpańskiej Nagrody Literackiej. Akcja książki toczy się w Barcelonie pod koniec XVIII wieku. W jednym z hoteli zostają odnalezione zwłoki znanej śpiewaczki. Podejrzenie o morderstwo pada na młodego poetę, który zostaje skazany na śmierć. Sędzia Masso, człowiek o nieograniczonej władzy chce szybkiego wykonania wyroku. Oprócz wątku kryminalnego powieść prezentuje barwny obraz społeczeństwa, a szczególnie elit władzy ówczesnej Barcelony.

Sprawdź dostępność w katalogu

Zadie Smith

Zadie Smith jest pisarką brytyjską urodzoną w Londynie w 1975 r. Zadebiutowała książką „Białe zęby”, której akcja toczy się wśród emigrantów mieszkających w Londynie.”Białe zęby” otrzymały wiele prestiżowych nagród (m.in. Whitbread First Novel Award, Guardian First Book Award) oraz zostały zaliczone do 100 najlepszych brytyjskich powieści wybranych przez magazyn „Time”.

Książki Zadie Smith w naszych zbiorach:  „Białe zęby”, „Jak zmieniałam zdanie”, „Londyn NW”, „Łowca autografów”, „O pięknie” (także w oryginale „On beauty”).
Białe zęby
Jak zmieniałam zdanie. Eseje okolicznościowe„Rozmaitości Zadie Smith. „Niespójność ideologiczna jest dla mnie dogmatem” – pisze Zadie Smith we Wstępie do zbioru 17 błyskotliwych tekstów. To wielobarwny wybór jej najlepszych artykułów i esejów z ostatnich lat. Dzieli się w nich przemyśleniami o ważnych książkach, kreśli portret swojej rodziny i sylwetkę ojca, wielbiciela brytyjskich komedii. W prześmieszny sposób relacjonuje galę rozdania Oskarów, przenikliwie pisze o doświadczeniu podróży do głodującej Liberii. Jest błyskotliwa, ciepła i zawsze całkowicie szczera.”

Londyn NW
„Keisha, Leah, Nathan i Felix – czwórka szkolnych przyjaciół. Keisha realizuje swój perfekcyjny plan na życie. Leah ma przystojnego męża, psa i talent do pakowania się w kłopoty. Nathan, obiekt dziewczęcych westchnień, dziś jest kloszardem i narkomanem. Felix jest niespełnionym filmowcem, któremu los wreszcie zdaje się sprzyjać. Łączy ich jedno – NW, kod pocztowy i miejsce pochodzenia. Nieoczekiwanie ich drogi znów się ze sobą skrzyżują.”

O pięknie

 

 

„Profesorów Belseya i Kippsa łączy zamiłowanie do piękna i podziw dla Rembrandta. Dzieli zaś stosunek do piękna i do Rembrandta, a to wystarczy, by zostali wrogami na śmierć i życie. Gdy Kippsowie przenoszą się za ocean i osiedlają w kampusie, gdzie mieszkają Belseyowie, losy ich rodzin splatają się w nieprzewidywalny sposób, a komplikacje mnożą się jak szalone.”

 

 

 

 

 

 

 
Łowca autografów

„Alex-Li Tandem to łowca autografów, dryfujący od imprezy do imprezy, który rozpaczliwie usiłuje nadać swojemu życiu choćby pozór sensu.
Pewnego dnia poznaje gwiazdę filmową, o której autografie marzył od kilkunastu lat, i szczęśliwie rozwiązuje wszystkie najważniejsze sprawy!”

 

 

 

(źródło opisów i okł.: www.znak.com.pl)

Fragmenty spotkania z Zadie Smith na festiwalu Big Book w Warszawie (14-16 czerwca 2015 r.): Zadi Smith o pisaniu opowiadań oraz Zadie Smith: „Nie ma czegoś takiego jak doskonała torebka” (copyright Wydawnictwo Znak)

Pozostałe nowości i bestsellery wydawnictwa Znak na stronie www.znak.com.pl

Tyle słońca. Anna Jantar – biografia

Tyle słońca. Anna Jantar. BiografiaMarcin Wilk, Tyle słońca. Anna Jantar –  biografia. Wydawnictwo Znak, 2015

„W tej wyjątkowej biografii kryje się zdecydowanie coś więcej niż tylko kariera w blasku świateł.
Jaka naprawdę była Anna? O czym marzyła? Przed czym uciekała?
Marcin Wilk rozmawiał z jej mamą, Haliną Szmeterling, i córką, Natalią Kukulską. Dotarł do tych, którzy znali Annę najlepiej i zachowali cząstkę jej blasku. Z ich opowieści wyłania się kobieta mądra, dojrzała i niezależna, gwiazda największego formatu. Kobieta, która musiała podejmować decyzje kosztem własnych marzeń, nie bała się ryzykować ani sięgać po nieosiągalne.
Książka zawiera niepublikowane materiały, fotografie, dokumenty i listy.
Tyle słońca to także doskonały obraz polskiej sceny muzycznej lat siedemdziesiątych, pełna absurdów historia codziennego życia artystów zdanych wyłącznie na siebie.”

(źródło opisu i okł.: www.znak.com.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Pozostałe nowości i bestsellery wydawnictwa Znak na stronie www.znak.com.pl

Chłopaki niech płaczą

Olaf Lubaszenko, Chłopaki niech płaczą. Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2015

„Pierwsza tak szczera rozmowa z popularnym aktorem i reżyserem, naszpikowana słodko-gorzkimi refleksjami i błyskotliwymi puentami.
Lubaszenko wraca nie tylko do swoich największych życiowych i zawodowych sukcesów, ale rozlicza się też z porażkami. Opowiada o trudnej walce z depresją, otyłością i alkoholizmem, wspomina dawne miłości i nawiązuje do nie zawsze łatwych relacji z ojcem, aktorem Edwardem Lindem-Lubaszenką.
Panorama polskiego kina ostatnich lat, barwne towarzyskie anegdoty przeplatane wnikliwymi życiowymi i filmowymi obserwacjami, bohater tego wywiadu cierpi bowiem na potrzebę dygresji.
Ale spokojnie, tym razem można się mazać. Chłopaki niech płaczą!”
(źródło okł. i opisu: http://www.proszynski.pl)

Kuba

KubaJakub Błaszczykowski, Małgorzata Domagalik, Kuba. Grupa Wydawnicza Foksal – Buchmann, 2015

„Jakub Błaszczykowski

jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy współczesnych. Jego życie to  realizacja snu o wielkiej karierze piłkarskiej i gotowy materiał na scenariusz filmowy. Dzięki nieprzeciętnemu talentowi, imponującej pracowitości i sile charakteru, nikomu nieznany  chłopak z małej wsi na południu Polski, w krótkim czasie wspiął się na piłkarski szczyt. Dziś jest kapitanem polskiej reprezentacji piłki nożnej i gwiazdą jednego z najlepszych klubów europejskich BVB. W branżowych rankingach od kilku lat wymieniany wśród 100 najlepszych piłkarzy na świecie. Cieszy się także ogromnym uznaniem i sympatią polskich i niemieckich kibiców.

Obarczony brzemieniem  niewyobrażalnej tragedii  z dzieciństwa, dotąd niechętnie i bardzo rzadko mówił o swojej przeszłości. Teraz po raz pierwszy przerywa milczenie i w przejmująco szczerych rozmowach opowiada  dziennikarce o sobie, o  trudnym dzieciństwie, o tragicznej śmierci matki, o buncie dorastania i mozolnym pokonywaniu demonów z przeszłości. Dzieli się przemyśleniami, jak radzić sobie  z przeciwnościami losu, pokonywaniem stereotypów, jak nie zgubić siebie w świecie mediów i o blaskach i cieniach piłkarskiego życia. W książce o Błaszczykowskim mówią także jego najbliżsi, przyjaciele, piłkarze z BVB, trenerzy  Smuda, Fornalik, Nawałka, Beenhakker i Jurgen Klopp.”

(źródło opisu i okł.: http://www.grupawydawniczafoksal.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Hanif Kureishi

Hanif Kureishi jest pisarzem angielskim wywodzacym się z rodziny pakistańsko-angielskiej. Oprócz powieści i opowiadań pisze dramaty i scenariusze. Jest także reżyserem filmowym. Napisał scenariusze do filmów „Moja piękna pralnia” i „Intymność”.
Utwory Hanifa Kureishi’ego w naszych zbiorach: „Budda z przedmieścia”, „Czarny album”, „Intymność”, „Moja piękna pralnia”, „Powiem ci jak kochać”.

Tymon Tymański o Hanifie Kureishim w serwisie YouTube (copyright Wydawnictwo Znak)

Nowości i bestsellery wydawnictwa Znak na stronie www.znak.com.pl

Okularnik

Katarzyna Bonda, Okularnik. Wydawnictwo Muza, 2015

Kolejny kryminał Katarzyny Bondy jest kontynuacją „Pochłaniacza” i należy do cyklu „Cztery żywioły Saszy Załuskiej”. Profilerka Sasza Załuska pracowała w Instytucie Psychologii Śledczej w Wielkiej Brytanii i w śledztwie wykorzystuje różne metody kryminalistyczne np. w „Pochłaniaczu” posługuje się nauką o zapachach (osmologią). W „Okularniku” Sasza pomaga w rozwiązaniu zagadki kryminalnej w swojej rodzinnej miejscowości Hajnówce, posługując się antroposkopią (metoda rekonstrukcji twarzy na podstawie czaszki). Historia kryminalna pokazana jest na tle historycznych stosunków ludności polskiej i białoruskiej na Podlasiu.

Sprawdź dostępność w katalogu

Dolina mgieł i róż

Agnieszka Krawczyk, Dolina mgieł i róż. Filia Grupa Termedia, 2014

Pisarka Sabina Południewska przyjeżdża do pensjonatu, położonego w pięknej, malowniczej okolicy niedaleko Przemyśla, aby dokończyć powieść. Sabina zaprzyjaźnia się z właścicielką pensjonatu i jego mieszkańcami. Jest oczarowana magicznym pięknem przyrody, wśród której leży pensjonat. Wszystkie te pozytywne emocje wpływają na zmianę osobowości pisarki i jej twórczość.

Sprawdź dostępność w katalogu

Niewypowiedziany

Mari Jungstedt, Niewypowiedziany. Wydawnictwo Bellona, 2015

Format MP3

czyta Jan Wilkans

„Brutalne zabójstwo fotografa Henry’ego Dahlströma wyrywa z zimowego odrętwienia mieszkańców Gotlandii. Dahlström jest znanym w okolicy bywalcem parkowych libacji. Zostaje zamordowany po tym, jak wygrywa dużą kwotę pieniędzy na wyścigach konnych, co staje się najbardziej prawdopodobnym motywem morderstwa. Sprawa zbiega się w czasie z zaginięciem 14-letniej Fanny Janson pracującej w miejscowej stadninie. Podejrzenia padają na Amerykanina zatrudnionego w tej samej stadninie, który właśnie opuścił Szwecję. Wszystko się komplikuje, gdy jej zdjęcia zostają znalezione w ciemni Dahlströma…”
(źródło opisu i okł.: www.ksiegarnia.bellona.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

Niebezpieczny romans

Niebezpieczny romans (audiobook) - autorPeter Robinson, Niebezpieczny romans. Wydawnictwo Sonia Draga, 2015

Format MP3

czyta Dariusz Wnuk

„W kieszeni zastrzelonej  kobiety policja znajduje kartkę z nazwiskiem policjanta, który właśnie przepadł bez śladu.
Inspektor Annie Cabbot postanawia przesłuchać człowieka, z którym ofiara prawdopodobnie chciała jak najszybciej się spotkać – swojego zwierzchnika, a także byłego ukochanego, nadinspektora Alana Banksa. Tylko że Banks rozpływa się w bezimiennym tłumie miasta po tym, jak gorączkowy telefon od brata wciąga go w szaleńczy wir chciwości, bestialstwa i zbrodni…”

(źródło opisu i okł.: www.soniadraga.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu

 

Niebezpieczna gra

http://ksiegarnia.bellona.pl/nokl/big/7842.jpgMari Jungstedt, Niebezpieczna gra. Wydawnictwo Bellona, 2015

Format MP3

czyta Jerzy Zelnik

„Na Gotlandii już dawno skończyło się lato. Dni stawały się coraz krótsze, przez większą część dnia nad wyspą zalegały ciemności. W jednym ze szpitali leży Agnes. Kilka lat wcześniej straciła w wypadku samochodowym matkę i brata. Odbiło się to silnie na jej psychice. Dziewczyna popadła w anoreksję i trafiła do szpitala na leczenie. Bierze udział w terapii, codziennie ma przyjmować określoną ilość pokarmów i napojów, ale za każdym razem stara się oszukać swojego opiekuna, który ją bacznie obserwuje. W tym samym czasie po drugiej stronie półwyspu Olof Hellström kończy swoją kolejną powieść. W pewnej chwili słyszy warkot silnika. Wychodzi na plażę i widzi mężczyznę, który płynie motorówką. Dobija do przystani, ale zamiast przywiązać łódź do słupka, puszcza ją. Łódź odpływa w morze i chwilę później ginie Hellströmowi z oczu. Mężczyzna oddala się…”

(źródło opisu i okł.: www.ksiegarnia.bellona.pl)

Sprawdź dostępność w katalogu